Učenička zadruga

UČENIČKA ZADRUGA KVRŽICA

Naša učenička zadruga nosi ime glavnog lika Lovrakovog romana „ Družba Pere Kvržice „. Za logo naše zadruge upotrijebili smo Lovrakov mlin - prekrasan mural koji ukrašava veliki zid u holu naše škole.

UZ „Kvržica“ ima tri sekcije: sekcija Vezilje - voditeljica Ana Zečević, sekcija Izrada ukrasnih i uporabnih predmeta sa dvije podsekcije-mali modelari-voditeljica Ružica Mijatović i likovna sekcija-voditeljica Gordana Maršić - Pisk te Cvjećarska sekcija- voditeljica Lidija Kovačić Hren.

Cilj naše zadruge je povezati što više učenika naše škole u zajedničkom radu i stvaranju. Bavimo se izradom ukrasnih i uporabnih predmeta temeljenoj na tradiciji i baštini, vezemo i uzgajamo cvijeće. Motivi koje koristimo na našim proizvodima su licitarska srca i tradicijsko cvijeće. Ti motivi povezuju naše sekcije u jednu cjelinu.

U radu naše zadruge sudjeluje oko 60 stalnih i povremenih članova, to su učenici od 2. do 8. razreda osnovne škole.

Sekcija Izrada ukrasnih i uporabnih predmeta bavi se izradom prigodnih čestitki, svjećnjaka, posudica, magneta od gline i oslikavanjem šalica i tanjurića akrilnim bojama. Ima oko 35 članova.

Sekcija Vezilje izrađuje nadstolnjake, podmetače, pregače, jastučiće, torbe. Ima oko 10 članova.

Cvjećarska sekcija uređuje okoliš škole, te se bavi izradom ukrasnih košarica, vjenčića za vrata te izradom slika od prešanog cvijeća. Ima oko 15 članova.

Naša škola već dugo godina surađuje s institucijama koje brinu o djeci, mladima i starijim osobama. Ponosni smo na naš dugogodišnji humanitarni i dobročiniteljski rad. I ove godine pomagali smo siromašnijim obiteljima, Dječjem domu u Brezovici, Centru za autizam, Crvenom križu, zajednici Cenaccolo.

Budući da smo se ove godine uključili i u međunarodni projekt Eko-škola, naši zadrugari su se uključili u ekološke aktivnosti- sakupljamo stari papir te štedimo struju i vodu. Naše proizvode izrađujemo iz prirodnih materijala te i na taj način doprinosimo očuvanju prirode.

U rad zadruge uključili smo i roditelje i ugledne institucije kao što su Agronomski fakultet u Zagrebu te Gradska četvrt Gornja Dubrava. Svoj rad predstavili smo javnosti putem internet stranica naše škole te različitih događanja u našoj školi- primjerice Božićnog sajma.

Surađujemo i sa Narodnim sveučilištem Dubrava gdje su naši učenici sudjelovali na više likovnih radionica. U budućnosti planiramo uspostaviti suradnju sa školama koje imaju učeničku zadrugu u našoj okolici- OŠ Vjenceslav Novak, Poljoprivredna srednja škola, OŠ Remete.

Ove godine prvi puta smo sudjelovali na Županijskoj  X. smotri učeničkih zadruga grada Zagreba. Izrazito smo ponosni što je naša zadruga Kvržica postigla izvrsno 2. mjesto.

Pozvani smo na Državnu smotru učeničkih zadruga koja se održava u listopadu 2012. godine u Primoštenu.